مخمل پاشی یا فلوک چیست؟

کاربردهای مخمل پاشی
2017-03-09
آشنایی با دستگاه مخمل پاش سپهر
2017-04-03

مخمل پاشی یا فلوک چیست؟

هدف از مخمل پاشی این است که یک لایه برجسته از الیاف پودر مخمل روی جسم قرار گیرد نتیجه کار شبیه پارچه مخمل می شود به همین دلیل به آن مخمل پاشی یا چاپ مخمل می گویند اصطلاح فلوک (flock) هم بکار می رود .

روش کار بدین صورت است که پودر مخمل درون ظرف دستگاه مخمل پاش ( که در سر دسته پاشش نصب است ) ریخته شده و با اعمال ولتاژ زیاد از طرف دستگاه ، الکتریسیته ساکن به پودر مخمل القا می شود که باعث پرتاب الیاف پودر به بیرون ظرف ( بدون نیاز به فشار باد ) میشود و مهمتر اینکه الیاف بصورت ایستاده در چسب فرورفته و پوشش برجسته و یکنواختی را ایجاد می نماید .
پودر مخمل از الیاف برش خرده با اندازه های مشخص ساخته شده اند مثلا پودر با اندازه یک میلیمتر در بازار ایران بیشتر از انواع دیگر استفاده می شود ولی انواع دیگر با سایز های کوچکتر و بزرگتر هم وجود دارد .

برای مخمل پاشی بجز پودر به چسب هم نیاز است . نوع چسب بسته به جنسی است که پودر روی آن پاشیده می شود مثلا برای چوب می توان از چسب چوب استفاده کرد و برای پارچه از چسب پلاستیزول یا هوا خشک یا انواع دیگر که مخصوص پارچه باشند استفاده می شوند . نوع چسب و کیفیت چسب زنی بیشترین سهم را در کیفیت کار دارد اگر چسب ضد آب باشد نتیجه کار ضد آب خواهد بود و اگر استحکام کافی داشته و پایه پودر را در خود بخوبی نگه دارد طبیعتا کار بادوامی بدست می دهد .
اینکه چسب با چه روشی به کار زده شود بسته به شرایط و شکل کار دارد و مهم این است که یک لایه با ضخامت مناسب ( حداقل ۰/۱ میلیمتر ) و غلظت مناسب روی کار قرار گیرد تا پایه پودر را بخوبی محکم کند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*