دوام کار پوشش مخمل

مخمل پاش برای تزیینات
مخمل پاشی و کسب و کار جدید
2020-05-18
مخمل پاش برای سقف و دیوار
مخمل پاشی و خلاقیت
2020-09-28

دوام کار پوشش مخمل

چاپ مخمل

نمونه چاپ مخمل روی پارچه مبلی با دوام بالا

برای استفاده کننده این صنعت همیشه این سوال هست که آیا کار نهایی از دوام کافی برخوردار است یا خیر؟ مثلا وقتی روی لباس چاپ مخمل انجام میشود و یا داخل خودرو مخمل پاشی میشود به مرور کنده یا اصطلاحا کچل نمیشود؟
برای توضیح این موضوع باید اول مکانیزم مخمل پاشی را بهتر درک کنیم.
پودر مخمل که الیاف برش خورده هستند توسط دستگاه مخمل پاش بار الکتریسیته ساکن جذب میکنند و به همین دلیل وقتی به سطح کار برخورد میکنند کاملا ایستاده قرار میگیرند. میدانید که باید قبل از پاشش پودر مخمل روی سطح کار چسب زده شود بنابراین هنگامی که الیاف پودر مخمل به چسب می رسند از یک سمت به داخل چسب فرو میروند و در همانجا بصورت ایستاده قرار میگیرند.
شرایط استحکام کار در همین جا قابل درک است اولا جنس چسب باید مناسب باشد و ثانیا به اندازه کافی سر الیاف پودر مخمل داخل چسب فرو رود که کاملا چسب آنرا در خود بگیرد.
چسب باید هم به سطح کار خوب بچسبد و هم پودر را در خود بخوبی نگه دارد.
برای بهتر چسبیدن به سطح کار عموما باید زیر سازی مناسب انجام شود مانند تمیزکاری سطح کار.
همچنین بهتر است قبل از انجام مخمل پاشی روی جنسی که آشنایی کافی با آن ندارید در ابتدا مقداری از چسب را روی آن تست کنید و مطمئن شوید که پس از خشک شدن کامل، براحتی از آن جدا نمیشود.
انواع مختلف چسب را میتوانید امتحان نمایید از چسب های پایه آب تا چسب های حلالی.

چسب های پایه آبی که به شما معرفی میشود بعد خشک شدن ضد آب شده و قابل شستشو هستند.
البته چسب پایه آب ترجیح داده میشود زیرا علاوه بر هدایت الکتریکی که به تمیزی کار کمک میکند، خطر مواد حلال نظیر بنزین یا تینر را ندارد و هم بو و آلودگی ندارد که نیاز به تهویه داشته باشد. اما البته چسب های حلالی مزایای خودشان را هم دارند.
برای اینکه الیاف پودر مخمل بخوبی در چسب قرارگیرد اولا باید جنس چسب مناسب باشد و ثانیا چسب نباید سفت باشد که الیاف پودر که خیلی سبک هستند هنگام پرتاب بتوانند به داخل چسب فرو روند ثالثا نباید ضخامت چسب خیلی کم باشد اگر چسب را خیلی رقیق کنید ضخامت آن کم شده و بخش اندکی از پودر را درخود میگیرد و با کمترین فشار این الیاف کنده خواهند شد. بصورت تئوری گفته میشود که ضخامت چسب باید حدود 0.1 میلیمتر باشد ( یعنی از ضخامت رنگ کمی بیشتر ) و به همین مقدار سر الیاف پودرمخمل را در خود جای دهد. با این اوصاف دیدید که مهمترین توجه باید به جنس چسب و روش صحیح چسب زدن معطوف گردد تا دوام کار تضمین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *